Útok na Pearl Harbor

České slovo 9. prosince 1941


Zničující úder na Havajské ostrovy

     ČTK - Tokio, 8.prosince.

     Námořní oddělení císařského hlavního stanu oznamuje, jak sdělila japonská tisková kancelář Domei, že jako první výsledky japonských leteckých útoků na Havajské ostrovy byly dvě bitevní lodi Spojených státu potopeny a 4 bitevní lodi, jakož i 4 křižníky třídy A těžce poškozeny. Také byl zničen velký počet nepřátelských letadel, zatím co japonské ztráty letadel jsou lehké.

     Japonská ponorka potopila u Honolulu americkou mateřskou loď pro letadla, avšak tato zpráva není dosud potvrzena. Japonská letadla, která časně ráno napadla ostrov Guam, potopila americkou minolovku "Penguin" (1000 BRT). Na Tichém oceáně byly zajaty 4 nepřátelské obchodní lodi. V těchto bojích nebyla
ztracena ani jediná japonská loď.

    ČTK - Tokio, 8.prosince.

    Císařský hlavní stan válečného námořnictva oznámil v pondělí dopoledne o vojenských operacích toto:
 
    Námořní a letecké opěrné body byly na Havaji s velkým úspěchem napadeny. Japonské loďstvo potopilo v Šanhaji anglický dělový člun a zmocnilo se        severoamerického dělového člunu na řece Yangce. Také na Singapur byly s velkým úspěchem provedeny letecké útoky. Další letecké útoky směřovaly proti Davao, ostrovu Wake a Guamu.


Převzato z http://www.ceskenoviny.cz/iso/100/071241.html