Z komínů se šíří také rakovina

Zdroj: Mladá fronta Dnes, datum vydání: 26.4.2001
Podtitulek: JEDY V KOMÍNECH: zabíjíme i sami sebe. Okresní tisk odmítl seznamem jedovatých látek strašit občany
Autor: PETR BROULÍK

Frýdek-Místek - Když úředníci referátu životního prostředí Okresního úřadu ve Frýdku-Místku chtěli nedávno v místním tisku zveřejnit, jaké jedy lidé vypouštějí při spalování umělých hmot a jiných odpadů do vzduchu, neuspěli. "Lidi spíše zajímá nemoc šílených krav, než to, jak jim škodí exhaláty z vlastního komína," řekl mluvčí okresního úřadu Jiří Schnirch. Dodal, že úředníci se tímto dokumentem snaží působit na veřejnost.

"Procento lidí pálících všemožný odpad v kotlích v okrese roste. Nechceme zatím přísně zakročovat, protože vnímáme sociální důvody tohoto jevu."

Děsivý dokument, který schválil i přednosta onkologické kliniky Pavel Vodvářka, upozorňuje, že spalováním černouhelných kalů, méně hodnotných paliv či odpadů v kotlích rodinných domků se do ovzduší dostávají rakovinotvorné látky a jedy. Nedokonale spálené látky nepříjemně zapáchají, dráždí sliznice horních cest dýchacích, vedou k bolestem hlavy či působí jako nervový jed. Primář Pavel Vodvářka řekl, že tyto látky nezpůsobují vyjmenované nemoci primárně. "Ale pokud jsou v životním prostředí, přispívají k nim. I když nejhorší vůbec je kouření, neboť tam putují jedy do těla přímo," řekl onkolog.

  • Do kotle nebo kamen nepatří dřevotříska, překližka, guma nebo umělá textilní vlákna.
  • Plasty obohacené změkčovadly, barvivy a stabilizátory obsahují těžké kovy, hlavně kadmium a zinek.
  • Při pálení plastů vzniká oxid uhelnatý, jedovatý plyn schopný vázat se na krevní barvivo hemoglobin místo kyslíku. Tím znemožňuje přenos kyslíku krví, což může vést k vnitřnímu zadušení.
  • Spalováním plastů se uvolňují látky, které mají schopnost hromadit se v lidském těle. Světová zdravotnická organizace je označila za ještě škodlivější než obávané polychlorované bifenyly.
  • Nejnebezpečnější je spalování PVC, při němž vzniká kyselina chlorovodíková, která silně dráždí horní cesty dýchací, a vinylchlorid, který je rakovinotvorný. Kouř obsahuje i karcinogenní dioxiny a plynný chlor či fosgen. Jedná se o nebezpečné látky, jež se používaly v první světové válce jako bojové plyny. Vysoké koncentrace mají za následek poleptání plic a smrt.
  • Při nedokonalém hoření umělých vláken, například silonu nebo nylonu vzniká čpavek. Ten už při nižších koncentracích dráždí oči, sliznice nosu, působí nevolnost a bolesti hlavy. Uniká i kyanovodík, který i v malých koncentracích vyvolává škrábání v krku, zarudnutí spojivek, prudké bolesti hlavy až závratě.
  • Pálením gumy vznikají oxidy síry, které dráždí dýchací cesty a saze. Ty obsahují polyaromatické uhlovodíky, mezi nimiž se nacházejí silné jedy i látky rakovinotvorné.
  • K výrobě dřevotřísky se jako tmely používají formaldehydové pryskyřice. Při hoření uvolňují formaldehyd a fenoly. Tyto jedy nepříjemně zapáchají a silně dráždí.
  • Hrozbou pro sousedy nejsou jen chemicky vyrobené látky. Také přírodní látky jako peří vlna nebo bavlna uvolňují při hoření pestrou paletu kyanových sloučenin, patřících mezi prudké jedy.
Secondhand smoke kills too: Surgeon-General
Tue Jun 27, 2006 3:01 PM BST

WASHINGTON (Reuters) - Secondhand smoke clearly kills people and the only way to control it is to ban all smoking in workplaces, U.S. Surgeon-General Dr. Richard Carmona said on Tuesday.

In a report aimed at echoing the landmark 1964 Surgeon General's report that first laid out the dangers of smoking, Carmona detailed the effects of secondhand smoke and said no one should be forced to inhale it.

"Secondhand smoke causes premature death and disease in children and in adults who do not smoke," the report reads.

"Children exposed to secondhand smoke are at an increased risk for sudden infant death syndrome (SIDS), acute respiratory infections, ear problems and more severe asthma," it adds.

"Smoking by parents causes respiratory symptoms and slows lung growth in their children. Exposure of adults to secondhand smoke has immediate adverse effects on the cardiovascular system and causes coronary heart disease and lung cancer."

A 2005 report from the U.S. Centers for Disease Control and Prevention found 3,000 people died every year in the United States from lung cancer, 46,000 died from heart disease and 430 newborns from sudden infant death syndrome -- all caused by secondhand smoke.

States, cities and other local authorities have battled over instituting smoking bans. Some industries, especially bars and restaurants, have said they will lose business if smoking is completely banned.

But the report said it is impossible to protect non-smokers even with designated smoking areas, and at least one report from California, which has strict bans, has shown no impact on businesses.

"Sustained progress toward a society free of involuntary exposures to secondhand smoke should remain a national public health priority," the report concludes.

Anti-smoking activists were delighted.

"This is the most significant report from the Surgeon General on tobacco in the last decade," said Matthew Myers of the Campaign for Tobacco-Free Kids.

"This report once and for all ends any scientific debate about whether exposure to secondhand smoke is a cause of serious diseases like lung cancer and heart disease," Myers added in a telephone interview.

In a preface to the report, Carmona said at least 60 percent of nonsmokers in the United States have evidence of exposure to secondhand smoke in their blood.

The report said the tobacco industry has tried hard to cover up scientific findings on environmental tobacco smoke. "Industry documents indicate that the tobacco industry has engaged in widespread activities, however, that have gone beyond the bounds of accepted scientific practice," it said.