Bradavice

Bradavice
Kondylomata
Fibroma molle


Bradavice(latinsky verrucae) - Převzato z http://www.lekarna.cz/detail.php?id=134

Jsou nenádorové výrůstky virového původu. Existují typy: Jsou bradavice nakažlivé ?

Ano, neboť jejich příčinou je virová infekce. Přenos se děje hlavně přímým kontaktem s nakaženou osobou. Na postiženém jedinci se přenáší pocením či škrábáním. Inkubační doba od nakažení do objevení bradavice je dlouhá, týdny až měsíce. Náchylnější jsou ekzematici, alergici a osoby s poruchami imunity.

Lze vzniku bradavic nějak zamezit?

Částečně ano: zamezit přímému kontaktu s postiženým, nechodit naboso - tělocvičny, bazény, časté střídání oblečení, dezinfekce ponožek a obuvi.

Jak jsou možnosti léčby bradavic ?

Léčba závisí na typu, velikosti a umístění bradavic, tedy je třeba vyhledat odborného kožního lékaře.

Klasické bradavice nejdříve odlučujeme pomocí prostředků s kyselinou salicylovou, ureou, fluorouracilem. V lidovém léčitelství je oblíbený vlaštovičník, česnek. Hypnóza a sugesce nepatří mezi standardně použitelné a účinné metody. Další je kryoterapie - léčba tekutým dusíkem. Principem je vznik malé omrzliny s puchýřem, se kterým se celá anebo část bradavice odloučí. Někdy lze použít i laseru. Obrovské bradavice v mechanicky namáhaných místech se řeší i chirurgicky, vždy je však třeba klasicky doléčit, neboť se jedná o infekci. Metody se obvykle kombinují.

Ploché bradavice se léčí slupovacími metodami, zejm. preparáty s retinoidy (deriváty vitamínu A).

Moluska se léčí radikálně -- ostrou lžičkou či sterilní jehlou se odstrani moluskové tělísko. Podstatné je zahájit léčbu co nejdříve (což je obecný princip u všech bradavic), jinak se velmi rychle šíří.

Kondylomata léčíme aplikací podofylínových roztoků u obou partnerů, současně dodržovat zásady bezpečného sexu. U žen doplnit vždy o gynekologické vyšetření.

OTC: Verrumal lak, Condylox roztok, dezinfekce-Demycan, spray

prim. MUDr. Nina Benáková, CSc.Kondylomata - nalezeno na Internetu

Vzhledem k tomu, že to strašně svědilo, tak jsem se rozhodl pro nějakou vlastní samoléčbu. Když jsem zjistil, že jde o virus HPV, který toto způsobuje, řekl jsem si, že ho prostě zkusím vypudit. Takže jsem dvakrát denně potíral kondylomata Jodisolem kvůli desinfekci a užíval 2x denně 6 kapek Vironalu kvůli vnitřní desinfekci. K tomu zvýšená hygiena a po dvou týdnech se to začalo lepšit a během 4 týdnů kondylomata prakticky úplně zmizela. V léčbě preventivně pokračuju, ale vše se zdá být v pořádku, nic nesvědí ani neštípe.Fibroma molle - nalezeno na Internetu

Nárůstky na kůži - nebolí, jenom překážejí. Mám jich hodně hlavně v podpaždí. Loni mi jich asi polovinu zlikvidovali tekutým dusíkem, ale to je zdlouhavé a ne moc účinné. Dá se s tím něco dělat?

Výrůstky, které popisujete, budou s největší pravděpodobností tzv. měkké fibromy (fibroma molle). Ty se mohou vyskytovat buď jednotlivě, kdy dosahují i několika centimetrů, nebo bývají jako mnohočetné, malé, stopkaté (fibroma pendulum) kožní výrůstky nejčastěji v podpaždích a po stranách krku. Jsou neškodné. Místo tekutého dusíku se k odstranění používá elektrokauter, kdy se pomocí nažhavené kličky výrůstek upálí a na jeho místě zůstane je drobný černý stroupek, který se rychle odhojí. Připouštím, že tento zákrok není bezbolestný, což ale ošetření tekutým dusíkem není také. K znecitlivění se dá eventuelně použít speciální gel EMLA. Při větších výrůstcích, nebo u těch, které mají širší stopku, je vhodnější chirurgické odstranění.