NEPŘEHÁNĚJTE, 
JDE PŘECE O 
ZDRAVÍ! 

Už desítky let sleduji
v časopisech, novinách, rozhlase a televizi
rady lékařů, jak žít zdravě. 
A popravdě řečeno, jsem zmaten! 

MALÝM DĚTEM ŠPENÁT NESVĚDČÍ 

     V třicátých letech začala v USA kampaň, do které byl zapojen i hrdina kreslených grotesek - námořník Pepek. Celým světem tehdy znělo: "Jezte špenát!" 
     Je to zdravá zelenina. Obsahuje organicky vázané, tělem snadno přijímané železo, které je nutné pro tvorbu červených krvinek. Proto jezte špenátu co nejvíce. 

Avšak pozor!

     Špenát obsahuje i kyselinu šťavelovou. A ta - dovídáme se odjinud - vyplavuje z těla vápník potřebný pro tvorbu kostí. Proto špenátové hody nepřehánějte, jinak byste se mohli dočkat i obávané osteoporózy. 
     Malým dětem, kterým se kosti teprve tvoří, nedávejte špenát raději vůbec. 

OTRAVA MLÉKEM 

     Vápník nám dodá mléko. Denně potřebujete konzumovat nejméně jeden litr mléka nebo odpovídající množství mléčných výrobků, abyste potřebu vápníku pokryli. 

Ale nic se nemá přehánět!

     Podle jiných lékařů je kravské mléko ve své podstatě jedovaté. Obsahuje špatně stravitelné látky a má na svědomí alergie, jako jsou ekzémy, astma apod. Zahrnuje živočišný tuk s obávaným cholesterolem. 

ZELENINA PLNÁ DUSIČNANŮ

     Proto raději jezte zeleninu. Ta obsahuje také minerální látky včetně vápníku a kromě toho řadu vitamínů a vlákninu, která usnadňuje trávení. Zejména se doporučuje mrkev, která obsahuje karoteny důležité pro tvorbu některých vitamínů. 

Ale nepřehánějte to.

     I zelenina nehnojená minerálními hnojivy obsahuje dusičnany, které narušují krvetvorbu. A mrkev jich má nejvíce. Dusičnany se vyskytují v půdě a vodě, vznikají v přírodě např. při bouřce, jedná se o produkty spalování pohonných hmot a jsou výsledkem čtyřicetiletého přehnojování.

RAKOVINOVÉ MASO

     Rozhodně se vyhýbejte masu. Při jeho trávení probíhají procesy podobné hnití a vznikající látky mohou vyvolat rakovinu. Chcete-li snížit toto nebezpečí, nejezte maso. 

Ale nepřehánějte to.

     Některé bílkoviny, obsažené v mase, nemůžete nahradit ničím jiným a jejich nedostatek může vaše tělo a zejména tělo vašich dětí poškodit. 
     Kromě toho je maso prakticky jediným zdrojem vitamínu B 12, bez kterého nemůže správně fungovat nervová soustava a jehož nedostatek se projevuje např. nahluchlostí a padáním vlasů.
     Dávejte přednost stravitelnějšímu masu kuřat a ryb

Ale nepřehánějte to.

     Nevíte totiž, čím a jak byla kuřata krmena, zda nebyla krmena kostní moučkou, která maso znehodnocuje, nebo hormonálními a antibiotickými prostředky, které se mohou negativně projevit na imunitě a sexualitě konzumentů, zejména dětí. Uvedené složky krmiv jsou u nás zakázané, ale dovoz z nejrůznějších zemí je nepřehledný. Kuřata jsou navíc často infikována salmonelou, což vyžaduje důkladnou tepelnou úpravu, která zejména při grilování není zaručena. 
     U velice zdravých ryb se musíme zamylset nad jejich původem. Ryby z mnohých oblastí jsou kontaminovány těžkými kovy, někdy i radioaktivitou sice v hodnotách nepřekračujících normy, ale při časté konzumaci by tato kontaminace mohla hrát roli. 

A tak to ani s rybami nepřehánějte.

     Časté pojídání olejovek může způsobit dnu a kvašené ryby, např. zavináče, vznik ledvinových kamenů.

KARCINOGENNÍ SÓJA

     Raději jezte potraviny obsahující rostlinné bílkoviny, především sóju a luštěniny. 

Ale rozhodně to také nepřehánějte.

     Sójové maso je ochuzeno o některé bílkoviny, které naše tělo potřebuje, a nadměrná konzumace luštěnin vede v pozdějším věku k onemocnění dnou. 
     A tak raději jezte makrobiotickou stravu, ovesné vločky, oříšky, sezam, sušené ovoce a sóju. Tato strava je vyvážená, obsahuje i minerální látky a vitamíny. 

Ale nepřehánějte to.

     Většina makrobiotických surovin, zejména dovážené obiloviny a oříšky, např. arašídy a sója, ale i naše ovesné vločky, jsou náchylné ke kontaminaci plísní zvanou Aspergillus flavius. Tato plíseň vylučuje toxin, tzv. aflatoxin, který patří k nejnebezpečnějším karcinogennům. Naše inspekční orgány obsah plísně v potravinách velmi přísně sledují, ale u shora vyjmenovaných potravin se koncentrace aflatoxinu pohybuje sice pod hranicí dané normy, ale blízko u ní.

OVOCE VYVOLÁVÁ ALERGIE

     A tak raději jezte ovoce. To je bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C, a navíc v dobře využitelné formě. Kromě toho obsahují některé druhy ovoce pektiny, které snižují pravděpodobnost onemocnění cév a srdce. 

Ale zase to moc nepřehánějte.

     Ovoce obsahuje organické kyseliny, z nichž některé převádějí minerální látky potřebné pro naše tělo do chemické formy, která brání jejich využití. Kromě toho tyto kyseliny mohou vyvolávat u citlivých jedinců alergickou odezvu, např. kopřivku.

PO TUCÍCH SE TLOUSTNE

     A pozor na tuky! Těch jezte co nejméně. Po nich se tloustne. 
     Naše zažívání je ovšem nastaveno na zpracovávání tuků. K tomu máme slinivku, játra a žlučník. Jestliže omezíte drasticky spotřebu tuků, váš žlučník zleniví, žluč v něm uskladněná se nebude pohybovat a začne vytvářet žlučové kamínky. 
     A tak si nějaký tuk přece jen dopřejte, ale vyhýbejte se živočišnému a také vajíčkům. V obou těchto potravinách je obsažen nebezpečný cholesterol. 

S rostlinnými tuky to ovšem také nepřehánějte.

     Živočišné tuky obsahují některé mastné kyseliny, důležité pro člověka, které v rostlinných tucích chybí. Za nejvhodnější se považuje vepřové sádlo, protože je lidskému tuku nejpodobnější. A vejce si taky dopřejte. Žloutek obsahuje aminokyselinu, obsahující síru, tzv. methionin, který je velice důležitý pro kvalitu vaší pokožky a kvalitu a existenci vašich vlasů. A toho cholesterolu se nebojte, podle výsledků posledních výzkumů není za ischemickou srdeční chorobu a za infarkty zodpovědný on, ale bakterie podobná bakterii způsobující tuberkulózu.

ZABIJÁK ALKOHOL

     Vyhýbejte se alkoholu. Ničí ledviny, játra a poškozuje mozkové buňky. 
     Jenže také bylo zjištěno, že budete-li denně konzumovat dvě deci vína nebo půl deci tvrdého alkoholu, výrazně klesne pravděpodobnost infarktu. 
     
ŠETŘTE SOLÍ. 

Ale nepřehánějte to.

     Sůl je pro vaše tělo zdrojem kyseliny chlorovodíkové, která je hlavní složkou žaludeční šťávy. Je také zdrojem sodíku, který reguluje krevní tlak. Nejzdravější je mořská sůl. Ovšem klidně používejte obyčejnou. Vznikla totiž také z moře, které ji ve formě usazenin zanechalo v době třetihor. Ta tzv. mořská sůl se od normální liší jen v tom, že je méně vyčištěná a hlavně o hodně dražší.

REŽIM PŘIJÍMÁNÍ POTRAVY

     Velice záleží i na tom, kdy vlastně jíme. Měli bychom naše zažívání nechat odpočinout a k tomu nestačí noc. 
     Jezte proto až v poledne, a to důkladně a pak už jen lehce povečeřte. 

Ale nepřehánějte to.

     Po noci řádně vyhládneme, a proto hlavním jídlem by měla být důkladná snídaně, při níž bychom měli získat energii na celý den. Polední jídlo by mělo být lehké, aby trávicí proces nezatěžoval upracované tělo. 
     Nejvhodnější je jíst pětkrát denně nebo dokonce každou hodinu, ovšem přiměřeně málo.

ZUBNÍ PASTY LEPTAJÍ SKLOVINU

     po jídle je třeba si vyčistit zuby. Nejlepší je zubní pasta s desinfekční přísadou, která zbaví naší ústní dutinu bakterií. 

Ale!

     V dutině ústní se vyskytují mikroorganismy důležité pro trávení, začínající už v ústech. Pro činnost těchto bakterií a enzymů je důležité kyselé prostředí. Většina zubních past obsahuje jako lešticí složku alkalickou křídu, a některé pasty dokonce ještě alkaličtější bikarbonát. Ty při čištění zubů zalkalizují prostředí v ústech, což znemožní činnost některých enzymů a umožní rozvoj škodlivých mikroorganismů, jejichž růst právě kyselé prostředí brzdí. Alkalie také leptají zubní sklovinu.

POHYBEM K TRVALÉ INVALIDITĚ

     Pro naše zdraví je důležitý pohyb: Nejlépe ze všeho je denně běhat. 

Ale nepřehánějte to.

     Běh, zejména na tvrdých silnicích, ničí vaše klouby. A tak raději choďte na procházky nebo si jděte zaplavat. Plavání je vůbec nejzdravější sport. 
     Ale nepřehánějte to, protože v koupalištích číhají řasy a sinice, které mohou vyvolat různá kožní onemocnění. V bazénech zase může poškodit vaši pokožku a rohovku vašich očí chlorovaná voda, nehledě na to, že... 

ale už dost!

     Bez komentáře jsem shrnul rady a názory lékařů, léčitelů, např. legendárního pátera Ferdy a také jednoho matematika a řady dalších odborníků, jak jsem je vyslechl v rozhlase, přečetl v knížkách, časopisech a novinách a viděl v televizi. Budete-li se těmito radami řídit, dožijete se nejméně stovky. Protože však mám dojem, že jako celek jsou zmatečné, dovolte, abych na závěr dal jednu radu sám za sebe: 

     Jezte, jak často chcete a to, co vám chutná, protože když sám sebe nebudete znásilňovat a omezovat, budete mít dobrou náladu a nebudete se mračit na svět, tak ten svět se na oplátku bude usmívat na vás. A to je nejlepší záruka dobrého zdraví. A jaký tělocvik vám mám doporučit? Přece ten, který je ze všech nejpříjemnější a dělá se vždy ve dvou. Ale nepřehánějte to. Ačkoli v tomhle můžete klidně přehánět, protože lásky, vážení, lásky není nikdy dost.


Ing. Jiří Alexa, CSs.
výzkumný pracovník v oboru biochemie

Zdroj: Časopis (dnes již neexistující) Rádce spotřebitele 10/1996, str. 40-41


Převzato z http://users.its.cz/~klasik/zdravi.html